Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Inwestycje zbiorowe w ramach nowego PROW 2014-2020

     Obecnie w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” możemy uzyskać od 200 000, 00 zł do 900 000,00 zł. Większość z nas skorzysta zapewne z niższej kwoty pomocy, gdyż górny próg dofinansowania został przewidziany dla producentów trzody chlewnej. Poprzedni PROW 2007-2013 ustanawiał limit pomocy w wysokości 300 000,00 zł. W rozmowach z rolnikami fakt pomniejszenia wysokości pomocy o 1/3 budzi wiele emocji. Alternatywą mogą okazać się inwestycje zbiorowe

     Wiele osób zauważa, że inwestycje w minionym PROW 2007-2013 były robione na wyrost. Często rolnicy dokonywali zakupu maszyn, które były wykorzystywane w gospodarstwie okazjonalnie. Zakup maszyn, które używane są kilka razy w roku można potraktować jako inwestycję zbiorową, wówczas kilku gospodarzy będzie mogło korzystać z maszyny, dzięki czemu będzie ona racjonalnie wykorzystana. Koszty eksploatacji maszyny obciążają wówczas wszystkich użytkowników.

     Alternatywą jest również korzystanie z usług, które określone podmioty proponują dla rolnictwa. Nowy PROW 2014-2020 przewiduje rozwój tego rodzaju usług.

     Warto wspomnieć, że inwestycje zbiorowe w nowym programie łączą się z dofinansowaniem na poziomie 60 % (w przypadku samodzielnej realizacji jest to 50% dofinansowania, wyj. „Młody Rolnik”). Korzystanie z maszyny przez kilku rolników będzie wymagało sporządzenia umowy.