Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

     Kolejne szkolenia rolników z zakresu zdobywania środków z unijnej perspektywy na lata 2014-2020 za nami. Grupa gospodarzy, podczas wizyty w ministerstwie rolnictwa, zapoznała się z zasadami wypełniania wniosków o nowe płatności bezpośrednie oraz o fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

    Obecny podczas spotkania minister Marek Sawicki po raz kolejny zaapelował do rolników o wspólne składanie wniosków, których efektem będzie łączenie sił kilku gospodarzy w jedno działanie inwestycyjne.
Szef resortu rolnictwa poinformował także uczestników szkolenia o podpisaniu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy, która umożliwi rolnikom produkcję i sprzedaż przetworzonej żywności w gospodarstwie.
– Teraz będziemy przygotowywać szczegółowe instrukcje sanitarno-higieniczne. Chodzi tu o bezpieczeństwo konsumentów. Ale zapewniam, że nie będą to standardy tak ostre, jak w przypadku firm spożywczych. Procedury podatkowe również będą maksymalnie ułatwione – zapewniał minister Sawicki.
Jednym z tematów spotkania były ponadto, toczące się w parlamencie, prace nad nowelizacją ustaw regulującą sprzedaż ziemi rolniczej oraz Prawo Łowieckie.
– Zależy nam, aby jeszcze przed sejmowymi wakacjami oba projekty zostały uchwalone. Jeżeli chodzi o ziemię to chcemy, aby trafiała one w ręce tych, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa i aby głównym kryterium sprzedaży nie była tylko jej cena. W przypadku Prawa Łowieckiego, która ma rozstrzygnąć m.in. kwestie odszkodowań za straty wyrządzone przez dziką zwierzynę, mamy dwa projekty, jeden ministerstwa środowiska, drugi PSL-u. Jeżeli połączymy te dwa dokumenty to liczę, że uda nam się stworzyć dobre dla rolników prawo – tłumaczył minister Sawicki.

mrirw.gov.pl